Tynkowanie czy płyta gipsowa – co lepsze?

Obecnie płyty gipsowe stają się coraz większą konkurencją dla wykończeń tradycyjnymi tynkami i gładzią.

Wielu inwestorów zastanawia się, co będzie lepsze- tyn, czy płyta gipsowa. W artykule postaramy się podpowiedzieć, co wybrać, gdzie stosować tynk, a gdzie płytę g-k, z czego robić sufity, co z powierzchniami zaokrąglonymi. Podamy również plusy i minusy płyt g-k i tynków.

Tynkowanie ścian czy płyta gipsowa?

Płyty gipsowe wybierane są coraz chętniej. Wszystko za sprawą łatwego i o wiele szybszego montażu niż dłuższy i cięży proces tynkowania ścian. Ceny płyt g-k są również o wiele tańsze, a ich położenie wymaga mniejszych nakładów pracy.

Nie warto jednak dać się zmylić pozornej wyższości płyt gipsowych od tradycyjnego tynkowania. Mimo wielu zalet materiał ten ma również sporo wad i nie warto instalować go wszędzie, gdzie popadnie. W innym miejscu nadadzą się płyty g-k, a w innym lepiej wybrać sprawdzone tynkowanie.

Tynki kładzione na wewnętrznych ścianach są łatwiejsze w naprawie, a ich skuwanie odbywa się prosto i bez niespodzianek w postaci np. odchodzącej warstwy papieru, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt g-k.

Płyty gipsowe o wiele bardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne, a jedną z większych wad ścian tynkowanych jest długi czas schnięcia, co wpływa na wydłużanie czasu budowy. Tynki wymagają również o wiele większej wprawy w układaniu niż montaż płyt gipsowych.

Gdzie płyta g-k, a gdzie tynk?

Zarówno tynki, jak i płyty gipsowe powinniśmy układać z rozwagą. Pamiętajmy, że zarówno płyty g-k, jak i tynki nie mogą być stosowane wszędzie.

Przede wszystkim zwykłych płyt gipsowych nie należy montować w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70%, zwłaszcza gdy dodamy do tego małe możliwości wentylacji. W związku z tym wniosek nasuwa się sam- do łazienek oraz kuchni nadadzą się albo odpowiednie płyty gipsowe impregnowane, albo tynki.

Pamiętajmy również, że materiał gipsowy w kontakcie ze stalą powoduje jej korozję, przez co wszystkie gwoździe, stelaże, czy kątowniki, które zamontujemy wraz z płytą g-k, powinny być ocynkowane.

Tynki posiadają zdolność do wchłaniania i oddawania nagromadzonej w pomieszczeniu wilgoci, dzięki czemu świetnie sprawdzą się do wykończenia łazienek, kuchni i piwnic. Tynki są łatwe w późniejszej obróbce do instalacji elektrycznych, co może być szczególnie użyteczne w pomieszczeniach technicznych lub pracowniach. W przypadku późniejszych modyfikacji instalacji elektrycznych w płytach gipsowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że je uszkodzimy.

Jaki materiał na ściany wewnętrzne?

Do ścian wewnętrznych możemy użyć zarówno tynków, jak i płyt gipsowych. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz czasu.

Płyty g-k są o wiele tańsze i prostsze w użyciu, przez co szybciej się je kładzie i mniej obciążą naszą kieszeń. Będą jednak mniej odporne na uszkodzenia i gorzej poradzą sobie z wytłumieniem pomieszczeń oraz ze zbierającą się wilgocią.

Tynki z kolei są rozwiązaniem droższym i bardziej czasochłonnym. Do prawidłowego położenia tynków niezbędne są odpowiednie umiejętności, a sam tynk z racji tego, że długo schnie, sprawi, że prace budowlane znacznie się przedłużą. Dobrą alternatywą są tynki maszynowe, które pozwalają na o wiele sprawniejsze pokrycie ścian.

W przypadku wykończenia ścian płytami g-k niezwykle ważne jest umiejętne ich połączenie. Jeżeli źle wykonamy ten proces, wtedy łączenia po pewnym czasie odznaczą się na gładzi pionowymi pęknięciami. Płyty gipsowe mogą być układane w łazienkach i kuchniach, jednak wtedy należy używać płyt impregnowanych (zielonych).

Tynk tynkowi nie równy. Warto odpowiednio dobrać typ tynku do pomieszczenia. Do garaży, pomieszczeń technicznych i wszędzie tam, gdzie ściany będą narażone na uszkodzenia mechaniczne, sprawdzą się wytrzymałe tynki cementowo-wapienne. Do pokojów dziennych i salonów nadadzą się tynki gipsowe lub gliniane.

Z czego robić sufity?

Sufity możemy wykonywać zarówno z płyt gipsowych, jak i wykańczać tynkiem. Jeżeli zdecydujemy się na płyty gipsowe, wtedy powinny być one montowane na specjalnych stelażach. Przyklejanie płyt na sufitach tak, jak ma to miejsce na ścianach, grozi odklejeniem się płyty. Zastosowanie stelaży powoduje jednak zmniejszenie metrażu, a także generuje dodatkowe koszta i nakłady pracy.

Płyty gipsowe stosowane na suficie sprawdzą się jednak doskonale z drewnianym lub niewystarczająco gładkim i równym stropem. Dużym atutem stosowania płyt na suficie jest możliwość ukrycia instalacji elektrycznej.

Jeżeli sufity są równe, możemy z powodzeniem zastosować tynki. Wiąże się to z mniejszym nakładem pracy.

Powierzchnie zaokrąglone

W zależności od promienia zaokrąglenia ścian możemy użyć różnych materiałów. Do lekko zakrzywionych powierzchni nadadzą się elastyczne płyty g-k. Nie zastosujemy ich jednak do powierzchni mocno zaokrąglonych.

Do bardziej wygiętych ścian możemy użyć półokrągłe metalowe półprofile, które pozwolą zainstalować płyty gipsowe na narożnikach ścian w sposób zaokrąglony, a także tworzyć łukowe otwory drzwiowe. Niewiele zaokrąglone ściany możemy również otynkować na mokro.

Plusy i minusy g-k

ZALETY

  • Płyty gipsowe mają wiele zalet, wśród których możemy wymienić prostotę i szybkość montażu. Układanie płyt g-k to praca stosunkowo czysta i przyjemna, którą docenią zarówno niedoświadczeni amatorzy, jak i starzy budowlańcy.
  • Płyty gipsowe są materiałem ekologicznym, a także są o wiele tańsze niż stosowanie tynków. Kolejną niewątpliwą zaletą jest gładka powierzchnia, która świetnie sprawdzi się jako podłoże dla farb, tapet, czy glazury.

WADY

  • Dużą wadą płyt gipsowych jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. Miękki i stosunkowo kruchy gips bardzo łatwo można uszkodzić. Do tego płyty g-k ciężko znoszą kontakt z wodą i mocno zawilgoconym powietrzem.
  • Płyty g-k impregnowane nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 80%. Przy montażu płyt g-k należy uważnie i precyzyjnie kleić je ze sobą. Zaniedbanie tego procesu może skutkować pęknięciami na łączeniach. Minusem stosowania płyt g-k, zwłaszcza na stelażu, jest ograniczanie powierzchni pomieszczeń.

Plusy i minusy tynku

ZALETY

  • Ten tradycyjny sposób wykańczania ścian ma wielu zagorzałych fanów. Tynki odznaczają się świetnym współczynnikiem izolacji termicznej, dzięki czemu w zimie łatwiej będzie utrzymać w domu ciepło, a latem przyjemny chłód.
  • Tynki potrafią odpowiednio regulować wilgoć w pomieszczeniach, dzięki czemu poprawią mikroklimat. Podobną właściwość mają również płyty g-k. Są bardziej ogniotrwałe niż płyty gipsowe. Niewielka warstwa tynku potrafi wytrzymać niemal półgodzinne działanie otwartego ognia. Tynki gipsowe odznaczają się dobrą paroprzepuszczalnością. Tynki cementowe sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

WADY

  • Kładzenie tynków jest to tzw. „brudna robota”. Proces wymaga dużych nakładów pracy oraz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. O wiele łatwiej instaluje się płyty g-k. Tynki są również bardziej kosztowną inwestycją, a proces schnięcia wynosi nawet 3 tygodnie.
  • Po wybudowaniu domu musimy wstrzymać rozpoczęcie kładzenia tynków, aż do czasu, w którym ściany i fundamenty odpowiednio osiądą. Dopiero wtedy możemy wezwać tynkarzy lub rozpocząć proces samodzielnie.

Co lepsze – tynk czy płyta gipsowa?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od naszego budżetu, czasu, jaki możemy przeznaczyć na wykończenie ścian i umiejętności.

Płyty g-k polecane są jako budżetowe rozwiązania. Ściany z płyt gipsowych mogą być układane nawet przez mniej doświadczone osoby. W przypadku pomieszczeń podatnych na dużą wilgoć stosuje się płyty gipsowe impregnowane. Płyty g-k mogą być stosowane na stropach drewnianych i nierównych. Przez montowanie płyt na stelażach zmniejszamy kubaturę pomieszczenia. Płyty g-k mogą być też kładzione na mocno zaokrąglonych powierzchniach.

Tynki odznaczają się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i lepiej izolują termicznie. Możemy je stosować w każdym pomieszczeniu. Tynki cementowe sprawdzą się w miejscach bardziej podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Tynki są droższą inwestycją, a ich kładzenie wymaga większych umiejętności. Czas schnięcia tynków może wynosić nawet 3 tygodnie.

żródło: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/111481/plyta-g-k-czy-tynk-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze/